Stacking the Courts: The Fight Against Trump’s Extremist Judicial Nominees

Find Your State

Know the laws in your state that protect LGBT people and people living with HIV.

Federal courts have been rejecting Trump’s unconstitutional policies, so now Trump is trying to change the courts. In nomination after nomination, his picks for federal courts are hostile to civil rights in general and specifically hostile to LGBTQ rights. As the Senate tries to rubberstamp and rush these nominees through, Lambda Legal has spearheaded a broad effort to expose their records and inform both senators and the public of the dangers they pose to our rights, to the rule of law, and to the nation itself.

As explained in our recent report, many of these nominees (1 in 3) have deep histories of anti-LGBTQ advocacy, which is why Lambda Legal is working so hard to defeat them. You can help by calling your senators and asking them to reject unqualified people for lifetime judgeships. 

Listed here, by circuit, are all the nominees, the status of their nominations, Lambda Legal statements, blogs, and coalition letters detailing their positions and our reasons for opposing their confirmation.

See the most recent updates.

Last updated 10/16/2018.

First Circuit

District of Puerto Rico

  • Raúl M. Arias-Marxuach; nominated 4/10/2018

District of Rhode Island

  • Mary E. McElroy; nominated 4/10/2018

District of Maine

  • Lance E. Walker; nominated 4/10/2018,​ CONFIRMED 10/11/2018
Second Circuit

Court of Appeals

  • Richard J Sullivan; nominated 5/7/2018, CONFIRMED 10/11/2018

District of Connecticut

  • Kari A. Dooley; nominated 12/20/2017

Eastern District of New York

  • Rachel P. Kovner; nominated 05/15/2018
  • Eric R. Komitee; nominated 05/15/2018
  • Diane Gujarati; nominated 05/15/2018
  • Gary Richard Brown; nominated 05/15/2018

Western District of New York

  • John Sinatra; nominated 05/15/2018

Southern District of New York

  • Mary Kay Vyskocil; nominated 05/15/2018
  • Lewis J. Liman; nominated 05/15/2018
Third Circuit

Court of Appeals

Western District of Pennsylvania

  • Susan Paradise Baxter; nominated 12/20/2017, CONFIRMED 8/28/2018
  • Marilyn Jean Horan; nominated 12/20/2017, CONFIRMED 9/6/2018
  • Nicholas Ranjan; nominated 07/17/2018

Eastern District of Pennsylvania

  • Chad F. Kenney; nominated 12/20/2017, CONFIRMED 10/11/2018
  • John Milton Younge; nominated 07/17//2018
  • Joshua Wolson; nominated 05/15/2018

Western District of Pennsylvania

  • Peter J. Phipps; nominated 2/12/2018, CONFIRMED 10/11/2018

District of Delaware

  • Colm F. Connolly; nominated 12/20/2017, CONFIRMED 8/1/2018
  • Maryellen Noreika; nominated 12/20/2017, CONFIRMED 8/9/2018 
Fourth Circuit

Appeals Court

Western District of North Carolina

Eastern District of North Carolina

District of South Carolina

Northern District of West Virginia

Eastern District of Virginia

Fifth Circuit

Court of Appeals

Eastern District of Louisiana

  • Barry Ashe; nominated 1/8/2018, CONFIRMED 8/28/2018
  • Wendy Vitter; nominated 1/23/2018

Western District of Louisiana

  • Terry Doughty; nominated 8/3/2017 for seat vacated 5/31/2016, CONFIRMED 3/6/2018
  • Michael Juneau; nominated 8/3/2017, CONFIRMED 10/11/2018
  • William McCrary Ray II; nominated 7/13/2017 for seat vacated 3/31/2017, CONFIRMED 10/11/2018
  • James D. Cain, Jr; nominated 08/28/2018

Eastern District of Texas

Northern District of Texas

Southern District of Texas

Sixth Circuit

Court of Appeals

  • Eric E. Murphy; nominated 6/18/2018
  • Chad A. Readler; nominated 6/18/2018

Eastern District of Kentucky

  • Robert Wier; nominated 8/3/2017 for seat vacated 5/25/2017, CONFIRMED 5/5/2018
  • Claria Boom; nominated 6/13/2017 for seat vacated 1/8/2013, CONFIRMED 4/10/2018

Middle District of Tennessee

  • William Campbell Jr.; nominated 7/13/2017 for seat vacated 4/15/2017, CONFIRMED 1/9/2018
  • Eli Richardson; nominated 7/13/2017 for seat vacated 12/1/2016, CONFIRMED 10/11/2018

Western District of Tennessee

Northern District of Ohio

  • Pamela A. Barker; nominated 4/10/2018

Southern District of Ohio

  • Sarah D. Morrison; nominated 4/12/2018
Seventh Circuit

Court of Appeals

Eastern District of Wisconsin

Northern District of Indiana

  • Holly A. Brady; 4/10/2018
  • Damon R. Leichty; nominated 07/17/2018

Southern District of Indiana

  • J.P. Hanlon; 4/10/2018, ​CONFIRMED 10/11/2018
Eighth Circuit

Court of Appeals

District of Minnesota

  • Nancy E. Brasel; nominated 2/12/2018, CONFIRMED 8/28/2018
  • Eric C. Tostrud; nominated 2/12/2018, CONFIRMED 9/6/2018

District of Iowa

  • C.J. Williams; nominated 2/12/2018, CONFIRMED 9/6/2018

Eastern District of Missouri

  • Stephen R. Clark, Sr.; nominated 4/10/2018

Northern District of Illinois

  • Steven C. Seeger; nominated 06/18/2018
  • Mary M. Rowland; nominated 06/18/2018
  • Martha M. Pacold; nominated 06/11/2018
Ninth Circuit

Court of Appeals

  • Eric D. Miller; nominated 7/19/2018
  • Bridget Shelton Bade; nominated 8/28/2018

District of Hawaii

  • Jill A. Otake; nominated 12/20/2017, CONFIRMED 8/1/2018

District of Alaska

  • Jonathan W. Katchen; nominated 4/10/2018

District of Arizona

  • Susan Brnovich; nominated 01/24/2018, CONFIRMED 10/11/2018

District of Oregon

  • Karen Immergut; nominated 06/11/2018
Tenth Circuit

Court of Appeals

District of Colorado

  • Daniel Domenico; nominated 10/2/2017 for seat vacated 4/12/2016

District of Kansas

  • John Broomes; nominated 9/7/2017 for seat vacated 5/1/2017, CONFIRMED 4/12/2018
  • Holly Teeter; nominated 8/3/2017 for seat vacated 4/22/2014, CONFIRMED 8/1/2018

Western District of Oklahoma

  • Charles Goodwin; nominated 7/13/2017 for seat vacated 7/14/2015, CONFIRMED 8/28/2018
  • Scott L. Palk; nominated 5/8/2017 for seat vacated 12/1/2014, CONFIRMED 10/25/17
  • Patrick Wyrick; nominated 4/10/2018

Eastern, Northern, and Western Districts of Oklahoma

  • John M. O’Connor; nominated 4/10/2018

District of Utah

Eleventh Circuit

Court of Appeals

  • Elizabeth L. Branch; nominated 9/7/17, CONFIRMED 2/27/2018
  • Britt C. Grant; nominated 4/10/2018, CONFIRMED 7/31/2018

Northern District of Alabama

  • Annemarie Axon; nominated 7/19/2017 for seat vacated 7/19/2017, CONFIRMED 6/6/2018
  • Liles Burke; nominated 7/19/2017 for seat vacated 8/31/2013, CONFIRMED 10/11/2018
  • Stephanie A. Gallagher; nominated 06/11/2018
  • Cory L. Maze; nominated 05/15/2018

Middle District of Georgia

  • Michael Brown; nominated 7/13/2017 for seat vacated 7/21/2014, CONFIRMED 1/11/2018
  • Tilman Self III; nominated 7/13/2017 for seat vacated 9/1/2016, CONFIRMED 3/5/2018

Northern District of Georgia

  • William McCrary Ray II; nominated 7/13/2017 for seat vacated 3/31/2017, CONFIRMED 10/11/2018
  • J.P. Boulee; nominated 08/28/2018

Middle District of Alabama

Middle District of Florida

  • Wendy Williams Berger; nominated 4/10/2017
  • William F. Jung; nominated 12/20/2017, CONFIRMED 9/6/2018
  • Thomas Barber; nominated 05/07/2018

Northern District of Florida

  • Allen C. Winsor; nominated 4/10/2018
  • T. Kent Wetherell II; nominated 05/07/2018

Southern District of Florida

  • Rodney Smith; nominated 05/07/2018
  • Rodolfo Ruiz; nominated 05/07/2018
  • Roy Altman; nominated 05/07/2018
Circuit of the District of Columbia

Court of Appeals

DC Superior Court

  • Kelly Higashi; nominated 2/05/2018, CONFIRMED 7/12/2018
  • Shana Frost Matini; nominated 2/05/2018

District of District of Columbia

  • Dabney Friedrich; nominated 6/7/2017 for seat vacated 12/31/2015, CONFIRMED 11/27/2017
  • Matthew Petersen; nominated 9/11/2017 for seat vacated 3/16/2016
Court of International Trade

No pending nominees.